Uluslararası Gençlik Ödülleri

İELEV ÖZEL LİSESİNDE ULUSLARARASI GENÇLİK ÖDÜLÜ

Edinburgh Dükü Uluslararası Gençlik Ödülü, 14-24 yaşlarındaki tüm gençlerin katılabileceği, dünyanın önde gelen gençlik başarı ödülüdür. Programın amacı; gençleri, yaşadıkları toplumda ve dünyada bir fark yaratmalarını sağlayacak yaşam becerileri ile donatmak ve hayata hazırlamaktır. 

İELEV Özel Lisesi, 2014’ten beri Edinburgh Dükü Uluslararası Gençlik Ödülü’nün gönüllü üyesidir. Öğrencilerimiz; hazırlık sınıfı başından lise yaşamının sonuna dek Bronz, Gümüş ve Altın ödüllerine katılmakta ve okulumuzdaki ödül katılımcıları her geçen yıl artmaktadır. Ödül Programı ayrıca, Uluslararası Diploma Programı’nın ilk akademik yılı 11. sınıfa başlamadan öğrencilerimizi CAS (Creativity-Activity-Service) uygulamalarında deneyim sahibi yapmaktadır.

Programın öğrencilerimiz için getirileri:

  •  Özgüven
  •  Duyguları yönetebilme
  •  Direnç ve azim
  •  İlişkileri yönetebilme ve liderlik becerileri
  •  Yaratıcılık ve esneklik
  •  Planlama ve problem çözebilme becerisi
  •  Toplumsal sorumluluklarının farkında olma
  •  Farklı kültürlere saygı duyma
  •  Bireysel ve toplumsal yaşamda mutluluk
  •  Etkili iletişim becerisi

Bronz Kategori, 14 yaş ve üstü gençler içindir. Katılımcılar; fiziksel gelişim, beceri geliştirme, toplum hizmeti, macera ve keşif yolculuğu bölümlerini tamamlarlar. İlk üç bölümde  kendi belirledikleri hedeflerine ulaşmak için  en az 3 ay faaliyette  bulunur ve bu bölümlerin herhangi birindeki faaliyetini en az 6 ay yapar. Bronz kategorisinin macera ve keşif yolculuğu 2 gün, 1 gece sürer. Bronz Kategori 6 ayda tamamlanır.   

Gümüş kategoriye katılmak için en erken yaş 15’tir. Bu kategorideki bölümler de beceri geliştirme, fiziksel gelişim, toplum hizmetidir. Macera ve keşif yolculuğu 3 gün, 2 gece sürer. Diğer bölümlerdeki faaliyetler en az 6 ay devam etmelidir. Eğer katılımcı gümüş kategoriye direkt başladıysa fiziksel gelişim, beceri geliştirme ve toplum hizmeti bölümlerinden birini, bir 6 ay daha fazla yapacaktır. Sonuç olarak, Bronz Ödül sahipleri için Gümüş Kategoriyi tamamlamak en az 6 ay sürerken, direkt başlayanlar için bu süre 12 aydır. 

Altın kategori için  katılımcılar en az 16 yaşında olmalıdır. Diğer kategorilerden farklı olarak,  Altında 5 bölüm hedefinin tamamlanması beklenir. Fiziksel gelişim, beceri geliştirme, toplum hizmeti, macera ve keşif yolculuğu ve toplumsal uyum projesi. İlk üç bölüm için faaliyetler 12 ay sürer, eğer katılımcı gümüş kategoriyi tamamlamadan altına direkt başlamışsa ilk üç kategoriden birini 6 ay daha fazla yapmak durumundadır. Macera ve keşif yolculuğu 4 gün, 3 gece olarak planlanmıştır. Bu kategoriye özgü olarak Toplumsal Uyum Projesi en az 5 gün, 4 gece sürmelidir. Bu durumda altın kategoriyi, gümüş Ödül sahipleri en az 12 ayda, direkt altına başlayanlar da en az 18 ayda tamamlar.