İkinci Yabancı Dil: İngilizce

Okullarımızda 1. sınıflarda 2 saat, 2. sınıflarda 3 saat, 3, 4, 5, 6 ve 7. sınıflarda 4 ve 8. sınıflarda 3 saat İngilizce ders yapılmaktadır. Yabancı dil öğrenirken başlıca amacımız, edindikleri okuma, yazma, dinleme, konuşma ve okuduğunu anlama becerileri ile öğrencilerimizin zihinsel faaliyetlerini geliştirmektir. Uluslararası eğitim trendleri takip edilip öğrencilerimizin dünyadaki yaşıtlarıyla iletişim kurabilecekleri ortam sağlanır. 21. yy becerilerinin entegre edildiği dersler sayesinde ögˆrencilerimiz ingilizceyi günlük hayatın bir parçası olarak görür. Dersleri yaparak yas¸ayarak,üreterek,oynayarak işlerler.Öğrendiklerini hayata taşırlar.

İngilizce okuma programımız sayesinde öğrencilerimizi globalleşen dünyanın hızına ayak uyduracakları şekilde yetşiririz. Kullandığımız dijital kaynaklar sayesinde öğrencilerimiz dünyadaki yeni gelişmelerden haberdar olup, dijital kütüphaneleri sayesinde geniş bir kitap koleksiyonuna sahip olurlar.

Öğrencilerimiz ilkokuldan A1 ortaokuldan A2-B1 seviyesinde mezun olmaktadır. Bu çalışmalarımız dilin kültürel yapısı göz önüne alınarak kültürler hakkında olumlu düşünce ve anlayışı yerleştiren çalışmalarla öğrendikleri dili geliştirmeye yönelik olarak sürdürülmektedir. Yabancı dil, kültürü ile birlikte pekiştirmek için, önemli gün ve haftalar ele alınmaktadır. 

Öğrenci seviyesine uygun İngilizce programı sürdürülürken dili doğru telaffuz etme becerisi de kazandırılır. Küçük sınıflarda öğrenciler sözlü ve yazılı ifadelerini geliştirecek cümleler kurarlar. 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflar temel dil bilgisi bilgilerinin verildiği seviyelerdir.

5. sınıftan itibaren dil bilgisi konularını destekleyici yazılı anlatımlarla öğrendiklerini ifade edebilirler. Öğrencilerimiz 7 ve 8. sınıflarda konuşma, yazma ve okuduğunu anlama ile ilgili sorulara cevap verebilme becerilerini geliştirerek dilin temel becerilerini edinmiş olurlar.

Bu seviyede kısa metinler, makaleler ve hikâye kitapları okunur. Kompozisyon çalışmaları yapılır. Konuşma becerileri, münazara ve sunumlarla pekiştirilir.

Cambridge sınavları kapsamında, 4. sınıfta Starters, 5. sınıflarda Movers, 6. sınıflarda Flyers, 7. sınıflarda KET ve 8. sınıflarda PET sınavı uygulanmaktadır.

Öğrencilerimiz İngilizce’yi öğrenirken İngilizce Bölümü tarafından düzenlenen etkinlikler, yarışmalar ve geziler ile kültürel anlamda da gelişmektedirler. English Week, World Scholar’s Cup (WSC), Junior Model United Nations (JMUN) ve Destination Imagination (DI) katıldıkları ulusal ve uluslararası etkinlikler arasında yer almaktadır. Ortaokul ögˆrencilerimizle her yıl düzenledigˆimiz İngiltere kültür gezilerimizle hem yeni kültürler tanıyor hem de dünyadaki farklı rotaları görüyoruz. Okula döndügˆümüzde ise bu etkinligˆi takip eden dersler yapıp gezide ögˆrendiklerimizi hayatları boyunca unutamayacakları kalıcı ögˆrenme haline getiriyoruz. 

ENGLISH WEEK

Öğrencilerimiz, yıl boyunca yaşayarak öğrendikleri İngilizce’yi “English Language Week” - İngilizce Dil Haftası'nda çeşitli yarışmalar, gösteriler ve aktivitelerle sergilerler.

Keyifli aktivitelerle geçen bu haftada, öğrencilerimiz hem yaratıcılık hem de İngiliz dili konusunda ne kadar başarılı olduklarını bir kez daha gözler önüne sererler.

Yarışmalar arasında büyük ilgi gören Spelling Bee ve Plickers Knowledge Trivia bulunmaktadır. Ayrıca aynı hafta içerisinde belirlenen bir günde öğrencilerimiz “Costume Day - Kostüm Günü”ne katılırlar. Bir gün boyunca öğrenciler kendi yaratıcılıklarını kullanarak hazırladıkları kostümler ile etkinliklerde yer alırlar. 

AVRUPA DİLLERİ GÜNÜ

Eylül ayının sonunda gerçekleşen Avrupa Dilleri Günü’nde öğrencilerimiz İngilizce dilinin kökenine inen ve İngilizce’yi oluşturan yapıları öğrendikleri eğlenceli aktivitelere katılırlar.

ULUSLARLARASI KONFERANSLAR

Öğrencilerimiz edindikleri dil becerilerini JMUN Junior Model United Nations ve WSC The World Scholar’s Cup gibi dili İngilizce olan uluslararası projelerde kullanmaktadırlar. Bu etkinliklerde öğrencilerimiz kayda değer başarılar elde ederek okulumuzu örnek olacak şekilde temsil ederler.

KULÜPLER

İngilizce kulüp çalışmaları, öğrenilen dili pekiştirmek, keyifli vakit geçirmek, yaratıcı çalışmalar yapmak ve kişisel becerileri geliştirmek adına okulumuzda yürütülmektedir. Sunduğumuz kulüpler arasında English Fun Club, English Games, Drama, JMUN, DI ve TEDxYouth Kulüpleri bulunmaktadır.

ESOL sınavları
Detaylar >
WSC (World Scholar's Cup)
Detaylar >
TEDxYouth
Detaylar >