Bilişim Teknolojileri

İELEV Okullarında Bilişim Teknolojileri dersi, okul öncesi 5 yaştan başlayarak 7. sınıfın sonuna kadar devam etmektedir. İELEV Özel Lisesinde ise hazırlık sınıflarında IB programı dâhilinde Bilgisayar Bilimleri dersi olarak yer alır.

Müfredatımız, İELEV Okulları Dijital Yetkinlikler Seti kapsamında belirlenen kazanımlara uygun olarak hazırlanmaktadır. Öğrencilerin okul öncesi eğitimden lise son sınıfa kadar sarmal bir müfredat yapısıyla edinmesini hedeflediğimiz İELEV Okulları Dijital Yetkinlikler programı, uluslararası literatür taraması yapılarak oluşturulmuştur. 

Öğrencilerin dijital yetkinlik seviyeleri, temel, orta ve ileri seviye olarak üç seviyeye ayrılmıştır. Dijital yetkinlikler; Bilgi İletişim Sistemleri ve Teknoloji Okuryazarlığı, Bilgi ve Veri Okuryazarlığı, Dijital İçerik Üretimi ve Dijital Okuryazarlık, Dijital Bilgi Güvenliği, Medya Okuryazarlığı, Dijital Kimlik olmak u¨zere 6 ana başlıktan ve 31 alt başlıktan oluşmaktadır.

İELEV Okulları Bilişim Teknolojileri ve Akademik Dersler İş Birliği

İELEV Okullarında Bilişim Teknolojileri dersleri akademik derslerle entegre (disiplinlerarası) çalışır. Bilişim Teknolojileri dersinde kazandırılmaya çalışılan beceriler için konular akademik derslerde işlenen konulardan seçilir. Tüm İELEV Okulları öğretmenleri ve Bilişim Teknolojileri bölümü yıl boyunca iş birliği hâlinde çalışır. Böylece eğitimde teknolojinin etkin kullanılması ve teknoloji kullanımının konuların pekiştirilmesinde araç olması sağlanır.

İELEV Okulları Dijital Yetkinlikler kapsamında Bilişim Teknolojileri ders programında; dijital vatandaşlık, dijital ayak izi, bilişim teknolojileri sistemleri, çevrim içi eğitim araçları, kodlama, robotik tasarımı ve programlama, elektronik programlama, 3D tasarım ile ürün prototipleme ve oyun programlama modülleri yer almaktadır. Sarmal bir yapıda hazırlanan müfredatımızda her sınıf seviyesine uygun olarak seçilmiş uygulamalar kullanılmaktadır. Sosyal, sayısal ve dil dersleriyle entegreli olarak işlenen programla öğrencilerimiz yıl boyunca birçok STEM projesi geliştirmektedir.

Bilişim Teknolojileri Kulüpleri

Öğrencilerimizin ilgi alanlarına göre düzenlenen kulüplerle Bilişim Teknolojileri alanında en güncel uygulamaları sunmaktayız. Öğrencilerimiz, kulüp içerisinde yıl boyunca yaptıkları projelerle ulusal, uluslararası yarışma, fuar ve organizasyonlara katılmakta ve ödüllerle okulumuza dönmektedir. Vex Robotics Competition, First Lego League Explore (İlkokul), First Lego League Challenge (Ortaokul) gibi uluslararası fuar ve yarışmalar, katılım sağladıklarımız arasında yer almaktadır.

Bilişim Teknolojileri Kulüplerimiz

 • 1 ve 2. sınıflar STEM Maker Kulübü 
 • 3 ve 4. sınıflar Maker Kulübü 
 • 3 ve 4. sınıflar FIRST LEGO League Explore Kulübü
 • 5 ve 6. sınıflar Maker Robotik Kulübü 
 • 7 ve 8. sınıflar Robotik Vex Kulübü

2021-2022 Eğitim Öğretim Döneminden İtibaren Edindiğimiz Bazı Başarılar:

 • Bilim Kahramanları tarafından düzenlenen, 130'dan fazla ülkede yapılan First Lego League Discovery Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor turnuvasında İELEV Özel 125. Yıl Kampüsümüz 3 ve 4. sınıflardan oluşan takımıyla “Yenilikçi Kâşifler Ödülü'nün sahibi oldular. (2021-22)
 • Aynı turnuvanın 2022-2023 döneminde İELEV Özel İlkokulu/Ortaokulu kampüsümüz, Jr. İELEGO takımıyla “Hayallerimiz ve Fikirlerimiz Posterde Ödülü'nün sahibi oldular. İELEV Özel 125. Yıl kampüsümüz de turnuvada “Usta Yazılımcılar Ödülü'nü kucakladı. (2022-23)
 • VEX Robotik İstanbul Turnuvası'nda, İELEV Özel 125. Yıl Ortaokulu Robotik VEX Kulübü öğrencilerimiz “Judges Award”  ödülünü alarak başarılarını taçlandırdılar.
 • Bakü'de gerçekleştirilen 40'ın üzerinde farklı ülkeden yaklaşık 130 takımın olduğu “SAF 2022 Steam Azerbaijan Festival”i kapsamında İELEV Özel 125. Yıl Ortaokulu VEX Kulübü öğrencileri “Build Award” ödülünü alarak başarılarını taçlandırdılar.
 • Co Space Grant – NASA – Artemis tarafından düzenlenen GLEE 2023 projesi kapsamında Lise takımımız GLEE 2023 "Parlayan Takımlar" olarak duyuruldu.
 • VEX Robotics İstanbul Turnuvasında, İELEV Özel 125. Yıl Ortaokulu Robotik Vex Kulübü öğrencilerimiz “Robot Skills 2nd” ve “Excellence Award” ödülü alarak başarılarını taçlandırdılar.

İELEV Codingfest

İELEV Okulları olarak her yıl düzenlediğimiz İELEV Codingfest yarışmasıyla öğrencilerimizin yıl boyunca öğrendikleri kodlama bilgilerini en etkin şekilde kullanacakları, eğlenerek öğrenecekleri bir etkinlik oluşturmaktayız. İELEV Okulları Dijital Yetkinlik standartlarından Bilgisayar Okuryazarlığı, Dijital İletişim ve İş Birliği, Bilgi ve Veri Okuryazarlığı, Dijital Bilgi Güvenliği ve Programlama yetkinliklerinin bire bir uygulandığı yarışmada, öğrencilerimiz eğlenerek öğrenmeye devam ediyorlar. 

Uluslararası Bilişim Teknolojileri Turnuvalarına ve Fuarlara Ev Sahiplikleri

Kurulduğu günden itibaren teknolojiyi doğru şekilde eğitime entegre ederek öğrencileri üretime teşvik edecek kazanımlar ve deneyimler elde etmelerini sağlayan İELEV Okulları; ulusal ve uluslararası turnuva, fuar ve yarışmalara da ev sahipliği yapıyor.

İELEV Maker Fair

2017-2018 eğitim öğretim yılında  “kendin yap” (do-it-yourself) kültürünün etkileriyle oluşan ve hızla yayılan bir akım olan Maker hareketini okullarımıza taşıdık ve İELEV MakerFair’ı düzenledik. Temel amacımız; öğrencilerin yaşam ve kariyerlerinde başarılı olabilmeleri için gereken eleştirel düşünme ve problem çözme, hayal etme, yaşam boyu öğrenme, yaratıcılık ve inovasyon, iş birlikçi çalışma ve liderlik, iletişim gibi 21. yüzyıl beceri ve yetkinliklerini kazanmalarına destek olmak. Maker Fair etkinliklerinde öğrencilerimiz yıl boyunca geliştirdikleri projeleri sunma imkânı buldular.

   

First Lego League Explore 

Türkiye’de Bilim Kahramanları Derneği tarafından düzenlenen “Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor/First Lego League Explore” fuarı, dünyanın birçok ülkesinde gerçekleştiriliyor. Rekabetçi olmayan, el becerisi gerektiren, 6-10 yaş arası çocuklar için düzenlenen bir STEM programı. Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor/FIRST LEGO League Explore her yıl yeni ve heyecanlı bir tema sunarak çocukların yaratıcılığını ateşliyor. İELEV Okulları olarak birçok özel ve devlet okulu öğrenci ve velilerine ev sahipliği yaptığımız fuarda öğrenciler projelerini sunuyor ve birbirinden güzel atölyelere katılıyor.

VEX Robotics Competition

Dünyanın en büyük robotik etkinliği olarak tanımlanan ve 40’tan fazla ülkede düzenlenen VEX Robotik Turnuvaları, 18 bin takımın yarıştığı uluslararası bir yarışmadır. İELEV Okulları olarak ev sahipliği yaptığımız etkinlikte, Türkiye’nin farklı illerinden öğrenciler bir araya geldiler. Ortaokul ve lise seviyesindeki öğrencilerden oluşan takımlar, otonom programlamaya yönelik becerilerini geliştirdikleri Programming Skills maçları, rekabetin değil, iş birliğinin ve dostluğun ön plana çıktığı Teamwork Challenge etkinlikleriyle yeni çağın en önemli becerilerini elde ediyorlar. Sadece robot mücadelesi olmayan turnuvada, öğrencilerin turnuvaya ulaşana kadar geçirdikleri tüm aşamalar sektörden insanlar ve akademisyenler tarafından değerlendiriliyor.