Etkinlikler

Toplam: 160
18.12.2018
IMUN İELEV Özel Lisesi’nde Gerçekleşti

İELEV Özel Lisesi olarak,23-25 Kasım 2018 tarihleri arasında, Hindistan’ın Birleşmiş Milletler Ulusal Hareketi olarak adlandırılan IIMUN’e ev sahipliği yapmış olmaktan gurur duyuyoruz. Bu yıl okulumuzda gerçekleşen IIMUN Türkiye konferansında, ulusal, uluslararası ve tarihi sorunlarla ilgili görüşmeler ve tartışmalar yapan komitelerin simülasyonunu gerçekleştirdik. İELEV Özel Anadolu Lisesi öğrencileri olarak amacımız, dünyaya ve ülkemize faydalı bireyler olarak yetişmek ve aşağıda detaylı bir şekilde anlattığımız “Dünya Barışı” ortamını sağlayabilmek için büyük-küçük demeden adımlar atabilmekti.Ayrıca bu konferansın okulumuz tarafından düzenlenen ilk MUN konferansı olması bizler için ayrı bir önem taşımaktaydı. Okulumuzdan, daha önce hem yurt içinde hem yurt dışında delegelik ve organizatörlük yapmış olan deneyimli arkadaşlarımız ve bu organizasyona daha önce ev sahipliği yapmış okullardan gelen deneyimli öğretmenlerimizin desteği ile verimli bir konferansın temellerini attık. Katılımcı delegeler 3 gün boyunca büyük emeklerle, gece gündüz demeden çalıştılar. Sorunlara, delegelerimizin üzerinde saatlerce tartışıp üretmeleri sonucu çözümler bulunup konferansın son günü karar taslağı haline getirildi ve bu karar taslakları Birleşmiş Milletlere öneri olarak yazıldı. İlk MUN deneyimimizi organizatör olarak gerçekleştirmiş olmak bizim için çok yararlı bir tecrübe oldu. Hazırlık ve konferans sürecimiz boyunca birlik ve takım olmanın öneminden, insan ilişkilerine kadar birçok konuda kendimizi geliştirdiğimize inanıyoruz. Bizler Türkiye’de yetişen gençler olarak, ülkemizin ve dünyamızın her türlü sorununa karşı açık fikirli, ileri görüşlü, kültür, sanat, bilim ve sayısız çok farklı alanlarda farkındalık yaratarak, gerçek bir dünya vatandaşı olmayı amaçlıyoruz. Dünyamızda ve ülkemizde bu denli can sıkıcı ve iç karartıcı sorunlar yaşanırken, biz gençler olarak tek kurtuluş yolunun barıştan geçtiğin farkındayız. Konferansımızla, amaçladığımız bu barışçıl dünyanın temeli için küçük bir adım atmak bile bizler için paha biçilemezdi. Konferans sonunda, GIB1 öğrencilerimizden Ece Arslan- G20 Komitesi’nde en iyi delege, Eda Doğa Gürses - G20 Komitesi’nde En Çok Atıfta Bulunulan Delege seçildiler. Konferans Açılış töreninde bizlere dans gösterisi sunan İstanbul Dans Akademisi’ne ve verdikleri konserle tüm katılımcıları coşturan Karambol Grubu’na teşekkür ediyoruz. Konferans konuşmacıları: Mr Trond Jensen- The Head of the United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs Ahmet Parla - The National Information Officer at UNIC Ankara Hardik Jain – IIMUN Niraj Dubey - IIMUN Ms. Hermann – İELEV Private High School IB Coordinator Katılımcı Okullar: Özel Alkev Lisesi Özel Açı Lisesi Özel Marmara Koleji Özel Alev Lisesi Istanbul International Community School British International School Gökkuşağı Bahçelievler, Bahçeşehir, Ümraniye ve Beylikdüzü Kampüsü Özel İELEV Lisesi

12.11.2018
Erasmus Plus Projesi Hollanda Hareketliliği

İELEV Özel Lisesi olarak; 4-10 Kasım 2018 tarihleri arasında Hollanda’nın Emmeloord şehrine ERASMUS+ Programı Okullar Arası Değişim Ortaklıkları proje kapsamında proje hareketliliği gezisi gerçekleştirilmiştir. Proje hareketliliğine Elvan Camuşcuoğlu, Rüya Doğan, İdil Akdemir, Zeynep Köprülü, Sarp Esen, Doğa Akyurt ve Dilser Ünsal katılmıştır. Gezi boyunca öğrenciler ve öğretmenler Emelwerda College’de şehirlerini ve okullarını tanıtacak sunumları gerçekleştirmiş, oryantasyon ve grup oyunlarında yer almış, Noordoostpolder ve Urk kasabalarına götürülerek bu kasabalarda bilinen masal ve efsaneleri dinlemiş, IT araçları ile ilgili olan çalıştaya katılmış, Hollanda’ya ait masalları canlandırmak üzere drama provaları yapmış, gruplar halinde proje logosu tasarlama üzerinde çalışmışlardır. Amsterdam şehir turuna katılan grup, rehber öğretmen eşliğinde tarihi alanları gezerek bağlantılı efsaneler hakkında bilgi edinmiş, kanal turunun ardından Anne Frank’in evini gezmiştir. Geziden önce bir sunuma katılarak Anne Frank’in hikayesi ve dönem olayları hakkında bilgilendirilmişlerdir. Emmelwerda Okulunun derslerine katılan öğrencilerimiz ahşap işçiliği dersine girip öğrendikleri tekniklerle kendi ürünlerini yaratmışlar, Heerenveen’deki buz pateni alanında vakit geçirmiştir. Tasarladıkları logoları gruplar halinde sunmuşlar, ardından yapılan oylama sonucunda projede kullanılacak logo seçilmiştir. Okulun Erasmus+ köşesine ülkeler getirdikleri yöresel ürünleri yerleştirmiştir. Bütün katılımcılar öğrencimiz Zeynep Köprülü tarafından verilen video oluşturma /teknoloji kullanımı sunumuna katılarak atölye çalışması yapmışlardır. Hollanda masallarını içeren oyunlar drama odasında gruplar halinde sunulmuşlar, ailelerin kültür gecesi için hazırlıklarıyla zenginleşen gecede keyifli vakit geçirmişlerdir. Proje hareketliliği genel olarak projenin başlığına ve amacına çok uygun aktivitelerle dolu geçmiştir. Katılımcı öğrencilerimiz grupla çok rahat bir şekilde iletişim kurmuş ve yapılan bütün aktivitelerden hem keyif almış hem de büyük tecrübeler edinmişlerdir. İngilizce dilinin kullanımı, farklı kültürleri yakından tanıma, masallar ve efsaneler ile ilgili detaylı bilgiler edinme, sorunlara çözüm üretme, teknoloji kullanımı, farklılıklara saygı duyma ve uyum sağlama, grup çalışmasında bir takımın parçası olduğunu hissetme gibi alanlarda öğrencilerimiz çok olumlu kazanımlarla geziyi tamamlamışlar ve katılım sertifikalarını almışlardır.

8.11.2018
Çokkültürlülük bağlamında Atatürk

PROF. SAKİNE ERUZ İLE “ÇOK KÜLTÜRLÜLÜK VE ATATÜRK” ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİSİ 10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası Etkinlikleri kapsamında 7 Kasım 2018 Çarşamba günü okulumuzda Prof. Sakine Eruz ile “Çok Kültürlülük ve Atatürk” konulu bir söyleşi gerçekleştirdik. Almanca ve Türkçe olmak üzere iki dilli olarak gerçekleştirilen söyleşide Prof. Sakine Eruz, Osmanlıdan beri süre gelen çok kültürlülük olgusunun Atatürk’ün kişiliğine yansımasına dair saptamalarda bulundu. Buna göre özellikle Atatürk’ün Balkan coğrafyasında doğup büyümesinin de onun çok kültürlüğünü beslediğini ifade etti. Ayrıca çeviri dünyasının da çok kültürlü toplum yapımızı şekillendirmedeki önemini vurguladı. Bu bağlamda Atatürk’ün cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan çevirilerde de bu çok kültürlü yapıya gösterdiği önemin üzerinde durdu. Birçok alanda akademik çalışmaları bulunan Prof. Sakine Eruz’un söyleşisi sayesinde öğrencilerimiz, “Çok Kültürlülük ve Atatürk” konusunda ayrıntılı ve etkili bilgiler edinme fırsatı yakaladılar. (Prof. Dr. Sakine Eruz, çocukluğunu Kastamonu, Ankara, İstanbul ve Almanya’da geçirdi. Avusturya Lisesi’nden mezun oldu. Almanya’da ve Türkiye’de sanat tarihi, Alman dili ve edebiyatı ve pedagoji okudu. Uzun yıllar Almanya’da eyaletlerce onaylı çevirmen ve öğretmen olarak görev yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul Üniversitesi’nde görev yaptı. Öğretim üyesi ve Bölüm Başkanı olduğu Çeviribilim Bölümü’nden emekli olduktan sonra da bilimsel çalışmlarını ve araştırmalarını sürdürüyor. Çeviri eğitimi, hukuk çevirisi, kültür ve kent tarihi üzerine çalışmaları var. http://www.sakine-eruz.com/)

11.10.2018
Almanya’da Okul Deneyimi - Defne Erkal

Almanya’da Okul Deneyimi Bu yazıda sizlere hazırlık sınıfı sonunda gittiğim Almanya’daki deneyimlerimden bahsedeceğim. Silistre ailesinin yardımıyla Thormeier ailesinin yanında kaldım. Thormeierlerle geçirdiğim bir ay, benim için çok güzel bir deneyimdi. Başlangıçta zorlanmış olsam da bir ayın nasıl bu kadar hızlı geçtiğine inanamadım. Buchholz’daki Albert Einstein Lisesinde geçirdiğim günlerde Alman eğitim sistemini yerinde gözlemlemek için çok fırsatım oldu. Derslerde öğrencilerin de sunum yapmaları ve eleştiriye açık olmaları çok hoşuma gitti. Okula başladığım gün öğrenciler, beni ilk dersten itibaren aralarına aldılar ve bir ay boyunca bana yardım ettiler. Okulda düzenlenen sınıflar arası turnuvalar ve okul gezileri çok eğlenceli geçti. Öğrendiği dili pekiştirmek isteyenlere yurt dışında bir okulda misafir öğrenci olmayı tavsiye ederim. Almanya’nın kültürünü tanımak ve yabancı dil geliştirmek için iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Thormeier ailesine, Silistre ailesine, Albert Einstein okul yönetimine, Bay Schopp’a ve Gülseren Hoca’mıza teşekkür ederim. Ein Monat zu Gast in Deutschland Nach Abschluss der ersten Vorbereitungsklasse verbrachte ich im Juni diesen Jahres einen Auslandsaufenthalt in Deutschland. Mit Hilfe der Familien Silistre und Thormeier lebte ich einen Monat lang bei der Familie Thormeier in der Kleinstadt Buchholz bei Hamburg. Die Erfahrung war ausgesprochen wertvoll für mich. Bevor ich dort hinging, sorgte ich mich zunächst, dass es für mich sehr schwerwerden würde. Schließlich war ich noch nie zuvor so lange alleine im Ausland, geschweige denn bei einer mir fremden Familie gewesen. Aber kaum dort angekommen begriff ich nicht, wie schnell die Zeit verging. Als ich die Klasse 9c des AlbertEinstein Gymnasium (kurz AEG genannt) in Buchholz besuchte, entgegneten mir die Schüler sehr freundlich und stets hilfsbereit. Dort hatte ich die Gelegenheit, das deutsche Bildungssystem näher kennen zulernen. Mich beeindruckte, wie Schüler ihre Präsentationen vorbereiteten und hielten und anschließend mit den Lehrern und Schülern besprachen. Turniere, wie Bundesjugendspiele und Ausflüge nach Hamburg, die das AEG veranstaltete, haben mir viel Spaß gemacht. Schülern, die ihre Sprachkenntnisse erweitern möchten, kann ich einen solchen Auslandsaufenthalt sehr empfehlen.Bedanken möchte ich mich herzlich bei dem AEG-Direktor Herrn Hennig, Frau Aslan, Herrn Schopp, meiner Gastfamilie und Familie Silistre dafür, dass sie mir diese Erfahrung mit ermöglicht haben.

4.10.2018
İELEV Özel Lisesinde DAAD’nin “Almanya’da Üniversite Eğitimi” Bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi

Öğrencilerimizin üniversite tercihlerine yardımcı olmak adına dünyanın en büyük akademik destek organizasyonu olan Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD – Deutscher Akademischer Austauschdienst) yetkililerinden Murat Kemaloğlu’nun katılımıyla 11 ve 12. sınıf öğrencilerimiz ile velilerimiz için 2 Ekim Salı günü İELEV Çekmeköy Yerleşkesi Orhan Öcalgiray Konferans Salonunda “Almanya’da Üniversite Eğitimi” bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi. Sunumda, Almanya’daki üniversiteler hakkında detaylar, üniversitelere başvuru koşulları ve burs imkânları gibi değerli bilgiler katılımcılarla paylaşıldı. İELEV Özel Lisesi öğrenci ve velileri, bu paylaşım sonunda bilgilendiklerini ifade ettiler. Informationsveranstaltung des DAAD - “Studieren in Deutschland” Um unseren Schülerinnen und Schüler bei ihren Studienentscheidungen zu helfen, hat am Dienstag, den 02.10.2018 am IELEV Gymnasium eine Informationsveranstaltung über “Studieren in Deutschland” stattgefunden. Murat Kemaloğlu, zuständiger Berater des Deutschen Akademischen Austauschdienstes (DAAD), die weltweit größte Förderorganisation für den internationalen Austausch von Studierenden und Wissenschaftlern, hat unsere Schülerinnen und Schülern aus den Jahrgangstufen 11 und 12, sowie deren Eltern über die Studienangebote, Studienvoraussetzungen, Bewerbungsverfahren und Stipendiumsmöglichkeiten informiert.

Toplam: 160

İELEV Okullarından haber almak için e-bültenimize kayıt olun.

  • Türkiye Özel Okullar Birliği
  • MEB - Okul Sağlığı
  • Erasmus +
  • University of Cambridge ESOL Examinations
  • The Duke of Edinburgh’s International Award
  • Weltverband Deutscher Auslandsschulen
  • Das Deut­sche Sprach­di­plom der Kul­tus­mi­nis­ter­kon­fe­renz
  • Schulen: Partner der Zukunft
  • Die Zen­tral­stel­le für das Aus­lands­schul­we­sen
  • The International Baccalaureate®