Başarılarımız< Geri dönün

11.9.2018

Emir Ozan Tuncel - Staj Yazısı

Emir Ozan Tuncel - Staj Yazısı

Ben bu yıl İELEV Özel Lisesinde 11. sınıfa ve aynı zamanda GIB’e başlayacağım. Bu yaz tatilinde gelecekte yapacağım meslek hakkında bir fikir sahibi olmak için ve aynı zamanda Almancamı da geliştirmek için annemin çalıştığı şirket olan Wärtsilä’ya bir staj başvurusunda bulundum. Wärtsilä, enerji santralleri ve gemi makinaları üretim ve servis işi yapan bir Finlandiya firması. Almanya şubesi gemi makinaları ağırlıklı çalışıyor.

Stajımın büyük bir kısmı 3 farklı bölümden oluşan bir atölyede geçti. Bu üç bölüm Distribution Center, Assembly-Dissassembly ve Injection’dı. İlk günümde iş güvenliği eğitimi aldım. Güvenliğin diğer mesleklerde olduğu gibi saha mühendisliğinde çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir kavram olduğunu öğrendim. İlk iki haftam, iki ve dört zamanlı motorlar hakkında bilgi edinmek, büyük konteyner gemilerine ait olan pompalara bakım yapmak ve Bundesmarine’ye ait olan bir savaş gemisinin motoruna montaj yapmakla geçti. Üçüncü haftada ise Enjeksiyon bölümünde geçirdim. Orada motorların içine giren küçük ama önemli parçalara bakım yaptım ve ICU (Enjeksiyon Kontrol Ünitesi) testi yapan küçük bir gemi motoru replikasının çalışmasına yardım ettim. Son haftamı ise Distribution Center’da geçirdim. Orada dışarıdan gelen bozuk pompaların veya motorların sisteme girişini yaptım. Orada beni en çok etkileyen ve bu mesleğin benim için doğru meslek olduğunu anladığım anı ise son gün yaşadım. Son gün bir konteyner gemisine borda ettim ve o gemide yapılması gereken bakımlarda yardım ettim. 

Bu staj deneyimi benim için çok önemliydi, ileride seçeceğim mesleğe bir adım daha yaklaştığımı hissettim. Böyle bir imkana sahip olduğum için çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Umarım seneye tekrar gidebilirim. İELEV’de okumak, Almanya’da üniversite eğitimi için bana çok değerli akademik katkılar sağlıyor. Tek hedefim GIB programını başarılı bir şekilde tamamlamak. Bu staj Almanya’da üniversite okumanın ne kadar değerli bir şey olduğunu bir kez daha anlamamı sağladı. Bana bu fırsatı veren Wärtsilä TR genel müdürü Arie Pijl ve Wärtsilä DE genel müdürü Thomas Becker  ve stajım sırasında danışmanlığımı yapan atölye müdürü Walter Brede’ye teşekkür ederim.

Emir Ozan Tuncel

Emir Ozan Tuncel Praktikum in Hamburg

  Dieses Jahr fange ich mit 11. Klasse der IELEV Gymnasium und gleichzeitig GIB an. CWährend dieser Sommerferien hatte ich ein Praktikum bei Wärtsilä, dem Unternehmen, an dem meine Mutter arbeitete, um eine Idee haben und meine Deutsch zu verbessern. Wärtsilä ist ein finnisches Unternehmen, das Kraftwerke und Schiffsmaschinen herstellt. In Deutschland herstellt Wärtsilä nur Schiffsmaschinen.

  Ein Großteil meines Praktikums war in einen Workshop, der aus 3 verschiedenen Abteilungen bestand. Diesen Abteilungen waren Distribution Center, Assembly- Dissassembly und Injection. Am ersten Tag bekam ich Arbeitsicherheitstraining. Ich habe gelernt, dass Sicherheit ein sehr wichtiges und wichtiges Konzept in der Außentechnik wie auch in anderen Berufen ist. In ersten zwei Wochen habe ich über 2- und 4-Stroke Motoren gelernt, dann habe ich Pumpe von große ContainerSchiffen repariert und habe ich ein Motor von Kriegsschiff der Bundesmarine montiert. Im dritten Woche war ich in Injection. Dort habe ich kleine und wichtige Teilen von Motoren Wartung gemacht und und ICU (Einspritzsteuereinheit) Prüfstand kontrolliert. Mein letzte woche war in Distribution Center. Dort habe ich mit kaputten Pumpen oder Motoren von Kunden  in System geschrieben. Am letzten Tag habe ich den Moment erlebt, in dem ich am meisten beeindruckt bin und mir ist klar, dass dieser Beruf der richtige Beruf für mich ist. Am letzten Tag bestieg ich ein Containerschiff und half bei der Wartung, die auf diesem Schiff durchgeführt werden musste.

   Diese Praktikumserfahrung war sehr wichtig für mich,weil Ich  mich meiner zukünftigen Karriere einen Schritt näher fühlte. Ich denke, dass ich sehr glücklich bin,weil ich eine solche Chance haben. Ich hoffe,dass ich wieder gehen kann. Lernen am IELEV gibt mir sehr wertvolle akademische Beiträge zur Universitätsausbildung in Deutschland. Mein Ziel ist es, das GIB-Programm erfolgreich abzuschließen. Dieses Praktikum hat mir wieder einmal gezeigt, wie wertvoll das Studium in Deutschland ist. Ich möchte Arie Pijl, der Geschäftsführer der Wärtsilä TR , Thomas Becker, der Geschäftsführer der Wärtsilä DE, danken, weil sie mir diese Gelegenheit gegeben haben. Und Ich möchte dem Werkstattleiter Walter Brede danken, der während meines Praktikums als Berater mir geholfen hat.


Foto Galeri

İELEV Okullarından haber almak için e-bültenimize kayıt olun.

 • İELEV Okulları “Apple Distinguished School” Oldu
 • Türkiye Özel Okullar Birliği
 • MEB - Okul Sağlığı
 • Erasmus +
 • University of Cambridge ESOL Examinations
 • The Duke of Edinburgh’s International Award
 • Weltverband Deutscher Auslandsschulen
 • Das Deut­sche Sprach­di­plom der Kul­tus­mi­nis­ter­kon­fe­renz
 • Schulen: Partner der Zukunft
 • Die Zen­tral­stel­le für das Aus­lands­schul­we­sen
 • The International Baccalaureate®