8.6.2018

VIII. Bilim ve Teknoloji Haftası’nı Birbirinden Güzel Etkinliklerle Kutladık!

4-8 Haziran 2018 tarihleri arasında okulumuzda; Fen Bilimleri Bölümümüz liderliğinde “Bilim ve Teknoloji Haftası” birbirinden farklı, renkli, heyecanlı, eğlendirirken öğreten, bilim dolu çeşitli etkinliklerle kutlandı.  

Bu yıl sekizincisini kutladığımız bilim haftasının teması “Nöroloji” iken; sloganımız ise “Meraklı ol!”.

Amfide tema ve etkinliklerin tanıtıldığı açılış konuşması ve rengarenk bir gösteri deneyiyle yapıldı. Tüm okul haftaya bu renklerle başladı.

Haftanın açılışıyla birlikte başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ünlü düşünürler ile tanınmış bilim insanlarının özlü sözleri, tüm okula niyet çekilişiyle sunuldu.

Öğrencilerimize, okudukları nice güzel kitapların kaldıkları sayfalarını işaretlemek için kullanabilecekleri ve güzel anıları hatırlatmasını ümit ettiğimiz “Bilim ve Teknoloji Haftası Kitap Ayraçları”nın dağıtımı gerçekleştirildi.

4. sınıf öğrencilerimiz “Yapay Zekâ Duygusal Mı, Lütfen Sinirlenin, Nörobilim Nasıl Bir Bilim, Beyinle İlgili Bir Bilgi Daha, Biyokimya Nasıl Kimya” temalarının yer aldığı panoları okudular ve yapay zekanın gelecekte neleri yapabileceğini ve beynimizin başka hangi yeteneği olabilmesini düşleyerek resimler çizdiler. Çıktıkları bu hayal yolculuğunda çok yaratıcı ürünler oluşturdular.

5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerimiz temalarının yer aldığı panoyu okudular ve okulumuzun konferans salonunda Kahoot yarışmalarında sorulan soruları yanıtladılar. Her seviyenin finalistinin tekrar yarıştığı günün heyecanı görülmeye değerdi.

 6. sınıf öğrencilerimiz bu etkinlikte gruplar halinde çeşitli sorulardan oluşan görevleri yerine getirerek okulumuzun farklı alanlarına dağıtılmış materyal ve şifrelere ulaştılar. Haftamızda macera dolu bir yolculuğa çıkmış oldular.

5. sınıf öğrencilerimiz, sevdikleri şarkıların üzerine fen konularıyla ilgili yazdıkları sözlerle fen ile müziği buluşturdular. Hem kendileri eğlendi hem de izleyicilere coşku dolu anlar yaşattılar.

Her oyun fen ile izah edilebilir ve fen de oyunlar kadar eğlencelidir diye yola çıktık ve öğrencilerimiz “En Çok Suyu Kim Toplar?” yarışması ile suyun kıymetini bir kez daha anladılar.

5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerimiz; titizlikle hazırlandıkları deneyleri ilkokuldaki kardeşlerine sunarken âdeta birer genç bilim insanıydılar. Öğrencilerimiz bir yandan küçük kardeşlerine deneylerini yaparken bir yandan da yaptıkları bilimsel açıklamalarla onları kendilerine hayran bıraktılar.

Temamızla ilgili olarak değerli düşünce ve deneyimlerini bizimle paylaşmak üzere Türk Nöroşirurji Derneği Başkanı Prof. Dr. Sn. Talat Kırış konuğumuz oldu. Kendileri “Kuzey Kutup Dairesinden Güney Kutup Dairesine: Grönland ve Antartika” konulu söyleşisini gerçekleştirdi. Öğrencilerimiz ilgi ve merakla söyleşiye eşlik ettiler.  

 Haftanın finali, Kim On Beş Dondurma İster yarışmasıyla yapıldı.

Fen Bilimleri Bölümü olarak hafta boyunca tüm etkinliklerde keyifle yer alan öğrencilerimizin bilimin parlak ışığı ile yıkanıp aydınlanmalarını sağlamanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Bilim ve teknolojiyle dolu günlere…


Foto Galeri

 • İELEV Okulları “Apple Distinguished School” Oldu
 • Türkiye Özel Okullar Birliği
 • MEB - Okul Sağlığı
 • Erasmus +
 • University of Cambridge ESOL Examinations
 • The Duke of Edinburgh’s International Award
 • Weltverband Deutscher Auslandsschulen
 • Das Deut­sche Sprach­di­plom der Kul­tus­mi­nis­ter­kon­fe­renz
 • Schulen: Partner der Zukunft
 • Die Zen­tral­stel­le für das Aus­lands­schul­we­sen
 • The International Baccalaureate®